Atelierul de interpretare psaltică Aleph- ediția I

12 Aprilie 2016, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

În perioada 1-3 aprilie 2016, Colegiul ”Sfântul Nicolae” din Iași în colaborare cu Asociația Culturală „Byzantion” a organizat prima ediție a unui proiect de instruire îninterpretarea artei psaltice, adresat actualilor membrii ai colegiului, studenților Facultății de Teologie ”Dumitru Stăniloae” din Iași, precum și membrilor Corului „Aleph”.

La inițiativa părinților arhim. Hrisostom Rădășanu și a diac. Alexandru Grigoraș,„Atelierul de interpretare psaltică Aleph” l-a avut ca prim invitat pe prep. univ. drd. Adrian Sîrbu din cadrul Universității de Arte ”George Enescu” din Iași și președinte al Asociației Culturale „Byzantion”. Cursurile practice și teoretice la care a participat un număr de 25 de cursanți au tratat, în principal, un subiect de mare interes,noțiuni introductive în tehnica vocală psaltică (funcțiile aparatului sonor, fonația, vocalele – poziționare, timbralitate și stilistică,exerciții de încălzire a vocii în muzica psaltică).

De asemenea, s-au analizat intervalica glasului I și a derivatelor acestuia (teorie, audiții și exemplificări),ornamentica - noțiuni introductiveși lucrarea semnelor hironomice.

Analiza comparativă a cântării „Doamne strigat-am”, glasulI în diverse interpretări a vizat exersarea tehnicilor de ornamentare a aceleiași piese în funcție de lucrarea semnelor și, implicit, de viziunea estetică personală.

Finalul ediției a fost marcat de slujba Vecerniei celei Mari la biserica „Metocul Maicilor” precum și de slujba Sf. Liturghii, la Catedrala Veche „Sf. Gheorghe”, unde participanții, grupațiîn două strane, alături de studenții Secției de Muzică Religioasă a Universității de Arte „George Enescu”, au urmărit punerea în aplicare a aspectelor dezbătute.

Adrian Sîrbu

Asociația Culturală „Byzantion”