Question Mark - Invitat: Pr. Lect. Dr. Paul-Cezar Hârlăoanu

31 Martie 2017, în Comisii, Noutăți

Săptămâna aceasta în cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași l-am avut alături pe Pr. Lect. Dr. Paul-Cezar Hârlăoanu, slujitor la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Iași și lector la catedra de Teologie Biblică a Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din același oraș.

Părintele susține seminariile de Noul și Vechiul Testament, are numeroase studii și articole publicate în domeniul Teologiei Biblice în reviste de specialitate, precum și multe aparații în emisiuni TV, conferințe, simpozioane, atât în țară cât și în străinătate.

Sfinția sa a răspuns la următoarele întrebări:

1)Ce va determinat să aprofundați Teologia Biblică?

2)Având în vedere societatea de astăzi, care merge spre o secularizare tot mai accelerata, cât de importantă este citirea și receptarea mesajului Sfintei Scripturi pentru omul contemporan?

3) Cum putem stârni curiozitatea și interesul tinerilor spre slujbele Bisericii si textul scripturistic?

4)Ce părere are sfinția voastră despre activitatea Colegiului „Sfântul Nicolae”, în raport cu Facultatea de Teologie Ortodoxă și cu celelalte departamente/instituții ale Mitropoliei Moldovei și Bucovinei?

Alin Fârtăeș, secretar al Redacției „Alpha”,din cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae”