Întâlnire de formare a coordonatorilor din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae

În perioada 7-10 august 2019, coordonatorii departamentelor existente (Liturgică, Misionară, Proiecte, Culturală, Administrativă, Imagine și Timp Liber) din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae s-au întâlnit în cadrul unei întâlniri de formare la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Mentorii și facilitatorii acestei întâlniri au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, și domnul Ionuț Bursuc, coordonator și partener în cadrul proiectelor ce au la bază accesarea fondurilor europene pe diferite platforme din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Comunitatea Colegiului„Sfântul Nicolae” din Iaşi şi-a răsplătit voluntarii

Membrii şi coordonatorii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi au participat ieri, 30  mai 2019, la cea de a V-a ediţie a Galei Voluntarilor, festivitatea având loc la Hotelul Bellaria din Iaşi. Evenimentul şi-a dorit să premieze cei mai activi şi implicaţi voluntari ai comunitaţii, dar şi-a propus să evidenţieze şi cele mai bune proiecte, aducând totodată un semn de mulţumire partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2018-2019.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.

Seară de poezie dedicată poetului Lucian Blaga în cadrul Zilelor Colegiului

9 Decembrie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Foto

Săptămâna dedicată Zilelor Colegiului Sf. Nicolae a debutat cu momente speciale, toate culminând cu Privegherea și Sf. Liturghie nocturnă în ziua prăznuirii Sf. Nicolae în care noi, membrii Colegiului, ne-am bucurat împreună de comuniunea liturgică și de cântul bizantin care a împodobit în veșmânt de sărbătoare aceste momente. Totodată, așa cum soarele ajunge la zenit și apoi coboară, după Sf. Liturghie - zenitul existentei noastre, evenimentele au continuat să se desfășoare, liniștind marea și ducând corabia Colegiului Sf. Nicolae la liman.

O nouă ediție 15 minute: Islamul - identitatea unei religii

27 Aprilie 2017, în Cultural, Noutăți

„Mass-media ne copleșește cu evenimente negative, chiar terifiante, care au loc în numele Islamului. Aceste excese umbresc adesea valorile fundamentale care îi definesc pe credincioșii musulmani. Demersul nostru reprezintă o încercare de a intra în contact cu ceea ce înseamnă de fapt a fi musulman, subliniind diferitele dimensiuni ale Islamului și ale unor evenimente-cheie de la începutul acestei religii (viața lui Mohamed și schisma timpurie). Folosim acest pretext pentru a lăsa un spațiu de reflecție și dialog, cu scopul de a ne confrunta cu propriile prejudecăți”.