Cutia cu Papucei pentru Ei

Campania: Cutia cu Papucei (și altele) pentru Ei

Colegiul Sfântul Nicolae din Iași împreună cu spălătoria ecologică H2O Clean Iași vor demara o campanie caritabilă ce are ca obiectiv ajutorarea copilașilor fără posibilități materiale din satele aflate în apropierea orașului Iași prin dăruirea unor hăinuțe, papucei și jucării curate pe o perioadă de 5 luni:
(10 februarie – 10 iunie 2020).

Activitate a Colegiului „Sf. Nicolae” în localitatea Chiperești

21 Decembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Sfântul Nicolae ne-a primit astăzi în localitatea Chiperești, județul Iași.

Mulțumirile noastre se adresează în mod special celor de la Jassyro pentru frumoasa și rodnica colaborare, dar și tuturor oamenilor dornici de fapte bune ce au pregătit atât de frumos și grijuliu cutiile pline cu surprize pentru cei mici

Ne bucurăm că am împărțit papucei noi-nouți pentru 51 de copilași din localitățile Chiperești, Țuțora și Oprișeni.

„Cutia cu papucei pentru Ei” la Concertul de colinde de la Piatra-Neamț

20 Decembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

Proiectul Cutia cu papucei pentru Ei a avut o nouă ediție la Piatra Neamț!
Echipa de voluntari de la Colegiul Sfântul Nicolae au pregătit pentru un număr de 47 de copilași ghetuțe nou-nouțe și o surpriză dulce prin fondurile strânse în cadrul Zilelor Colegiului Sfântul Nicolae desfășurate în perioada 3-9 decembrie 2019.
Bucuria s-a realizat imediat după desfășurarea Concertului de colinde - Opaiț, organizat de ROD - spațiu creativ și de învățare și Protopopiatul Piatra Neamț.

Mulțumim tuturor celor care au donat în cadrul #ZilelorCSN și vă urăm sărbători cu bucurie!

Activitate caritabilă a Colegiului „Sf. Nicolae” în localitatea Costești

18 Decembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Voluntarii Colegiului Sfântul Nicolae au continuat marți, 17 decembrie, proiectul "Cutia cu papucei pentru Ei", desfășurând astfel cea de-a patra acțiune iarna aceasta. Cei care s-au bucurat de cadourile oferite din partea Sfântului Ierarh Nicolae au fost 56 de copii din localitatea Costești, județul Iași. Aceștia au participat la Sfânta Liturghie, unde au dat răspunsurile la strană alături de voluntari și au cântat colinde. Au urmat sesiunile de discuții, în cadrul cărora copiii au aflat despre cum s-a născut tradiția de a pune cadouri în ghetuțe, în ajunul sărbătorii Sf. Ier.

Copiii din Runcu au primit daruri de Sfântul Nicolae în cadrul Proiectului „Cutia cu papucei pentru Ei”: „A fost o zi pe care nu o vom uita niciodată”

10 Decembrie 2018, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

Dacă în seara de 5 decembrie copiii de la Grădiniţa „Varlaam Mitropolitul” din Iaşi şi-au găsit ghetuţele pline de jucării şi bunătăţi, în ziua Sfântului Nicolae aceştia au primit în sufletele lor bucuria de a dărui semenilor. Astfel, în cadrul Proiectului „Cutia cu papucei pentru Ei”, aceştia au oferit 61 de perechi de încălţăminte copiilor din satul Runcu, comuna Ţibana, judeţul Iaşi, eveniment desfăşurat cu ocazia Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi.

Susține și tu „Cutia cu papucei pentru Ei”!

6 Noiembrie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei” reprezintă una dintre cele mai importante acțiuni ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a 537 de copii.

„Cutia cu papucei pentru ei“ alături de copii, de ziua lor

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Foto

Voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae" din Iaşi au desfăşurat, în perioada 1-3 iunie 2018, cea de-a VI-a ediţie a proiectului „Cutia cu papucei pentru ei", activitate prin care peste 40 de copii din mediile defavorizate ale Arhiepiscopiei Iaşilor au beneficiat de încălţăminte nouă, dar şi de pachete cu dulciuri oferite cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului.

„Cutia cu papucei pentru ei“ în Şendreni

16 Aprilie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Foto

Membrii Colegiului „Sfântul Nicolae" din Iaşi s-au deplasat în Sfânta şi Marea Joi, 5 aprilie 2018, în Parohia „Naşterea Maicii Domnului" din satul Şendreni, localitatea Victoria, judeţul Iaşi. Peste 20 de copii au beneficiat de încălţăminte nouă de vară, achiziţionarea acestora făcându-se prin intermediul mai multor donaţii.

„Cutia cu papucei“ în satul Aurel Vlaicu din Botoşani

5 Aprilie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Voluntarii proiectului „Cutia cu papucei pentru ei" de la Colegiul „Sfântul Nicolae" din Iaşi au vizitat sâmbătă, 31 martie 2018, Parohia „Naşterea Maicii Domnului" din satul Aurel Vlaicu, comuna Avrămeşti, judeţul Botoşani, unde 28 de copii din familii defavorizate au primit încălţăminte nouă.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, membrii colegiului au împărţit copiilor din localitate încălţăminte, dulciuri şi iconiţe cu Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, după care au fost binecuvântaţi de părintele paroh.

„Cutia cu papucei pentru Ei” te invită la „Crosul pentru școli”

12 Martie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei reprezintă unul dintre cele mai importante proiecte ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte de calitate din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a mai bine de 450 de copii provenind din 13 comunități sărace din zona Moldovei.

Pagini