Dăruiește un zâmbet

Susține proiectul „Dăruiește un zâmbet” la Cros pentru școli!

3 Aprilie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Dăruiește un zâmbet ” este un proiect al Colegiului Sfântul Nicolae, ce are ca obiectiv aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit. Alături de acest obiectiv principal se adaugă și dorința de a implementa o educație cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena stomatologică, copiii beneficiind și de kit de îngrijire pentru îngrijire corporală.

Activitate de parteneriat între Parohia Sfântul Pahomie de la Gledin – Madrid și Colegiul „Sfântul Nicolae”

13 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

În perioada februarie-martie, parohia Sfântul Pahomie de la Gledin, Madrid în parteneriat cu Colegiul „Sfântul Nicolae” a desfășurat o campanie de împărțire de daruri pentru o serie de familii aflate în dificultate, din apropierea orașului Iași. Campania s-a înscris în seria activităților organizate în cadrul proiectului „Dăruiește un zâmbet”.

Dăruiește un zâmbet de 8 Martie

11 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Vineri, 8 martie 2019, voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae în parteneriat cu Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași II au organizat activitatea „Dăruiește un zâmbet de 8 Martie”. Activitatea se încadrează în proiectul „Dăruiește un zâmbet”, inițiativă ce aparține Colegiului „Sfântul Nicolae”.

„Dăruieşte un zâmbet“ - punţile între oameni se construiesc cu credinţă, milostenie şi dragoste

25 Iunie 2018, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 24 mai, a avut loc o nouă ediţie a proiectului „Dăruieşte un zâmbet". De această dată beneficiarii au fost patru fetiţe din satul Stânca, comuna Victoria. Acestea au fost însoţite de preotul paroh Adrian Vasile Miron.

Beneficiarele proiectului au fost primite cu multă dragoste, entuziasm şi jovialitate de dr. Andrada Costea şi asist. Mihaela Fotea, având parte de câteva sfaturi legate de igiena orală, un consult gratuit şi tratament corespunzător.

O nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”

28 Aprilie 2018, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 26 aprilie, a avut loc o nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”. Inițiativa are ca obiective de bază aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit și implementarea unei educații cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena orală.

Prima ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet” din acest an

24 Aprilie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Proiectul „Dăruiește un zâmbet” își reia activitatea

18 Aprilie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Susține și tu activitatea Colegiului „Sfântul Nicolae” la Gala Națională a Voluntarilor

4 Decembrie 2017, în Comisii, Noutăți, Proiecte

Colegiul „Sfântul Nicolae” este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studențesc ieșean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop pe de o parte acțiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte promovarea creativității și a spiritului critic.

Întâlnirea cu dentistul

5 Aprilie 2017, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Nici săptămâna aceasta membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” nu au uitat să împartă zâmbete. De data aceasta copiilor din satul Stanca. Mihăiță și Gabriela, căci despre ei este vorba aici, au fost foarte încântați atunci când au aflat ca vor face o excursie în Iași, la un stomatolog. Bucuria a fost și mai mare atunci cand  zâmbetele lor au devenit mai frumoase și mai sănătoase.

“Te invit la un zâmbet, plătesc eu”

23 Martie 2017, în Proiecte, Proiecte

Și săptămâna aceasta, membrii Colegiului Sfântul Nicolae au oferit zâmbete copiilor, norocoșii fiind doi tineri din satul Curagău, comună Comarna. Drumul până la Curagău a fost greu, dar voluntarii noştri nu au renunțat și au reușit să ducă la bun sfârșit ceea ce şi-au propus. Copiii au beneficiat nu doar de kit-ul de îngrijire oferit săptămânal, ci și de un prânz cald. După ce s-a lansat pagina de facebook „Dăruiește un zâmbet”, Diana Penciuc a fost interesată de acest proiect, de aceea a cerut mai multe detalii.

Zâmbiți, vă rog!

16 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Membrii Colegiului Sfântul Nicolae continuă să ofere zâmbete copiilor din satele subdezvoltate din județul Iași. Proiectul „Dăruiește un zâmbet” a ajuns  săptămana aceasta în satul Slobozia din comuna Schitu Duca, unde doi tineri s-au bucurat nu doar de un tratament stomatologic gratuit, ci și de un kit de igienă.

Pagini