Formal

Un nou început de an academic în comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de Masteratul de Misiune și Slujire Pastorală

În seara zilei de 7 octombrie 2019, a avut loc la Palatul Culturii în sala Henri Coandă un nou formal ce a marcat deschiderea anului universitar 2019-2020.

Comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de studenții Masteratului de Misiune și Slujire Pastorală s-au reîntâlnit conform tradiției într-un loc cu totul special, Sala Coandă din cadrul Palatului Culturii, bucurându-se de prezența părinților profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și colaboratori ai comunității noastre.

Început de an academic și Formal de „Bun Venit”

4 Octombrie 2018, în Colegiu, Cazare, Noutăți, Foto
Foto: Tudorel Rusu

Marți, 2 octombrie, a avut loc Deschiderea oficială a anului universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, ce a fost marcată prin oficierea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor și Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de  un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de corul facultății, dirijat de pr. lect. univ. dr. Gabriel Nastasă.

Formal de „Lăsatul Secului”

4 Martie 2016, în Colegiu, Proiecte

Ieri, joi 3 martie, la Colegiul  „Sfântul Nicolae” în Sala Românească, a avut loc „Formalul de lăsatul secului”. Având în vedere că mai este puțin până să înceapă Postul Paștelui, acest eveniment, a fost binevenit. Această activitate festivă și totodată gastronomică, a fost un prilej pentru ca membrii comunității să devină mai apropiați unii de alții, să uite pentru câteva ore de rutină, cursuri, sau de responsabilitățile ce le au în cadrul comisiilor.

Ziua Sfântului Nicolae la Colegiu

7 Decembrie 2015, în , Administrativ, Liturgic, Noutăți, Proiecte, Foto

„Anul acesta am avut bucuria de a-l prăznui pe Sfântul Ierarh Nicolae într-un cadru solemn, la catedrala veche din Iaşi, unde am primit cu toții ca dar în ghetuțele sufletelor noastre multă  liniște şi bucurie. Vecernia Mare cu Litie şi Sfânta Liturghie au reprezentat pentru noi un bun prilej de a aduce mulțumire Sfântului Nicolae pentru ajutorul primit în realizarea proiectelor din cadrul Zilelor Colegiului şi nu numai.