Un nou început de an academic în comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de Masteratul de Misiune și Slujire Pastorală

În seara zilei de 7 octombrie 2019, a avut loc la Palatul Culturii în sala Henri Coandă un nou formal ce a marcat deschiderea anului universitar 2019-2020.

Comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de studenții Masteratului de Misiune și Slujire Pastorală s-au reîntâlnit conform tradiției într-un loc cu totul special, Sala Coandă din cadrul Palatului Culturii, bucurându-se de prezența părinților profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și colaboratori ai comunității noastre.

Întâlnire de formare a coordonatorilor din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae

În perioada 7-10 august 2019, coordonatorii departamentelor existente (Liturgică, Misionară, Proiecte, Culturală, Administrativă, Imagine și Timp Liber) din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae s-au întâlnit în cadrul unei întâlniri de formare la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Mentorii și facilitatorii acestei întâlniri au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, și domnul Ionuț Bursuc, coordonator și partener în cadrul proiectelor ce au la bază accesarea fondurilor europene pe diferite platforme din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Comunitatea Colegiului„Sfântul Nicolae” din Iaşi şi-a răsplătit voluntarii

Membrii şi coordonatorii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi au participat ieri, 30  mai 2019, la cea de a V-a ediţie a Galei Voluntarilor, festivitatea având loc la Hotelul Bellaria din Iaşi. Evenimentul şi-a dorit să premieze cei mai activi şi implicaţi voluntari ai comunitaţii, dar şi-a propus să evidenţieze şi cele mai bune proiecte, aducând totodată un semn de mulţumire partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2018-2019.

Simpozionul Internaţional „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, la final

20 Mai 2019, în Colegiu, IT, Proiecte, Noutăți, Proiecte

În perioada 15-17 mai, s-a desfăşurat la Iaşi cea de-a VII-a ediţie a Simpozionului Internaţional „Dumitru Stăniloae”, eveniment organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, împreună cu Sectorul învăţământ al Arhiepiscopiei Iaşilor şi cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, în parteneriat cu Secretariatul de Stat pentru Culte (SSC), Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER), Primăria Municipiului Iaşi, Complexul Mitropolitan Iaşi şi Colegiul „Sfântul Nicolae”.

Miercuri debutează cea de-a VII-a ediție a Simpozionului „Dumitru Stăniloae” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași

13 Mai 2019, în Colegiu, IT, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

În perioada 15-17 mai 2019, la Iaşi se va desfăşura cea de-a VII-a ediţie a Simpozionului „Dumitru Stăniloae”, cu tema „Creştinismul în postcomunism (1989-2019): tranziţie - terapie - tendinţe”. Actuala ediţie, dedicată împlinirii a trei decenii de la căderea comunismului şi recâştigării libertăţii, inclusiv a celei religioase, va reuni experţi şi specialişti în domeniul istoriei şi teologiei, profesori renumiţi, reprezentanţi ai Bisericii, teologi, istorici, sociologi şi antropologi, preocupaţi în mod direct de viaţa Bisericii din perioada postcomunistă.

Seară de film cu scop caritabil

10 Aprilie 2019, în Colegiu, Comisii, IT, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Te așteptăm în Sala Juventus a Colegiului Sfântul Nicolae pentru a viziona filmul - The Theory of Everything. Organizarea serii are ca obiectiv strângerea de fonduri în vederea ajutorării a patru familii din satul Vlădiceni, care au rămas pe drumuri în urma incendiului produs în data de 1 aprilie 2019.  Cinci copii și-au văzut hăinuțele și jucăriile mistuite de flăcări. Ei sunt: Mihai – 3 ani, Valentina – 4 ani,Mario – 7 ani, David – 5 ani, și Ştefan – 3 ani.

Evenimentul este organizat de Comisia Misionară a Colegiului „Sfântul Nicolae”.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.