Interviu cu pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

ărintele lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași ne vorbește despre găsirea sensului teologic potrivit al unui cuvânt și ce provocări apar în acest sens și ne răspunde la întrebarea: „De ce să mulțumim că avem Sfânta Scriptură în limba română?”

Interviu cu asist. dr. Alexandru Prelipcean în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

Asistentul universitar Alexandru Prelipcean din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” ne răspunde la câteva întrebări teologice actuale:

Care este exercițiul traducerii unui cuvânt?
Problematici traductologice privind termeni teologici din Rugăciunea domnească „Tatăl nostru”.

Interviu realizat în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”.

Membrii Colegiului Sfântul Nicolae din Iași – pelerini în căutarea sfințeniei dătătoare de pace și bucurie lăuntrică

Cu binecuvântarea Părintelui Arhimandrit Hrisostom Rădășanu – consilier pe Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor și președintele Fundaţiei „Varlaam Mitropolitul”, în după-amiaza zilei de miercuri, 10 aprilie, membrii Comisiei Liturgice din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași, au mers într-un pelerinaj la Mănăstirea Hadâmbu, din Județul Iași. Aceștia, ajunși acolo, au participat la Denia Canonului celui Mare a Sfântului Andrei Criteanul, ce s-a săvârștit în cadrul obștii monahale sub protia Părintelui Stareț Nicodim Gheorghiţă.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.