Mira

15` - seara I

1 Aprilie 2015, în Colegiu, Mira, Cultural, Noutăți, Proiecte

„O călătorie de 1000 de mile începe cu un singur pas” spunea un proverb chinezesc. Primul pas al proiectului 15` (15 minute) organizat de Comisia Culturală a Colegiului „Sfântul Nicolae” în parteneriat cu Asociația MIRA, l-am făcut în seara zilei de marți, 31 martie 2015, împreună cu Domnul Profesor Doctor Nicu Gavriluță, decanul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice din Iași.

Organizații Creștine pentru tineri astăzi

3 Martie 2015, în Mira, Noutăți

Astăzi există destul de puține asociatii, federații și organizații creștine pentru tineret. Pentru un student ortodox, poate cea mai importanta organizație este Syndesmos, care este Organizația Internaționala a Tineretului Ortodox. Syndesmos caută să ofere un spațiu pentru împărțirea cadourilor, un loc de vocație si comuniune pentru persoanele ortodoxe din toata lumea. Momentan Syndesmos are 62 de grupuri de membri in 29 de țări. Syndesmos organizează de obicei un eveniment anual, de cele mai multe ori în Europa.