„Dăruieşte un zâmbet“ - punţile între oameni se construiesc cu credinţă, milostenie şi dragoste

25 Iunie 2018, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 24 mai, a avut loc o nouă ediţie a proiectului „Dăruieşte un zâmbet". De această dată beneficiarii au fost patru fetiţe din satul Stânca, comuna Victoria. Acestea au fost însoţite de preotul paroh Adrian Vasile Miron.

Beneficiarele proiectului au fost primite cu multă dragoste, entuziasm şi jovialitate de dr. Andrada Costea şi asist. Mihaela Fotea, având parte de câteva sfaturi legate de igiena orală, un consult gratuit şi tratament corespunzător.

O nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”

28 Aprilie 2018, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 26 aprilie, a avut loc o nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”. Inițiativa are ca obiective de bază aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit și implementarea unei educații cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena orală.

Prima ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet” din acest an

24 Aprilie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Dăruiește un zâmbet ” este un proiect al Colegiului Sfântul Nicolae, ce are ca obiectiv aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit. Alături de acest obiectiv principal se adaugă și dorința de a implementa o educație cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena stomatologică, copiii beneficiind și de kit de îngrijire pentru îngrijire corporală.

Proiectul „Dăruiește un zâmbet” își reia activitatea

18 Aprilie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Proiecte ale Colegiului „Sfântul Nicolae“, premiate la Gala Naţională a Voluntarilor

15 Ianuarie 2018, în Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto
Sursă foto: https://www.facebook.com/GalaNationalaAVoluntarilor/

Colegiul „Sfântul Nicolae“ este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studenţesc ieşean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop, pe de o parte, acţiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte, promovarea creativităţii şi a spiritului critic. Ca şi în anul 2016, Colegiul a participat şi anul trecut la Gala Naţională a Voluntarilor, eveniment menit să recunoască meritele voluntariatului, la nivel naţional.

O nouă Seară la Colegiu

21 Decembrie 2017, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

Zâmbete, teatru, voie bună și colinde, sau altfel spus încă o seară de neuitat la Colegiul „Sfântul Nicolae”. Vineri, 15. 12. 2017, începând cu orele 18:00 a avut loc tradiționalul eveniment „Seara la Colegiu”.

Seara a debutat cu Grupul psaltic „Datina”, care au vestit Nașterea Domnului prin interpretarea de colinde tradiționale. În continuare, programul a continuat cu trupa de teatru

Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.