Zilele Colegiului „Sfântul Nicolae”

În fiecare an, sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae îi aduce împreună pe membrii și prietenii comunității Colegiului.

Programul cuprinde următoarele activități:

3 decembrie, 18:03 - Seară de film „A Christmas Carol”, Sala Juventus a Colegiului „Sfântul Nicolae”;

4 decembrie, 18:04 - Conferința „Ortodoxie și modernitate”, Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii”;

Invitați:

Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților;

Concertul de colinde al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei

21 Noiembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Cultural, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Ediția de anul acesta a Concertului de colinde al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, „Ghetuțele de argint”, își propune să fie un dar îndreptat către copiii care nu pot păși singuri în viață și care au nevoie de sprijinul nostru pentru a merge mai departe.

Invitați:

Ana Cebotari

Vlad Miriță

Arhid. Florin Guzgă

Corul Școlii „Varlaam Mitropolitul”

Corala „Universitas”

Video - Conferința „Cum este cu putință să credem?”, Invitat: pr. Constantin Necula

Sute de ieșeni au participat vineri seara, pe 15 noiembrie 2019, la conferința „Cum este cu putință să credem?”, eveniment caritabil organizat de Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași (CSN) la Centrul de evenimente „Agora”. Conferința a fost susținută de părintele Constantin Necula, iar toate fondurile obținute au fost direcționate către două centre social-filantropice.

„Cum este cu putință să credem?” alături de părintele Constantin Necula: „Aduceți-vă aminte că sunteți nemuritori!”

Prima seară caritabilă de film din acest an universitar

6 Noiembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

„Nimic nu e pierdut dacă privești din unghiul potrivit”. Din acest punct începe călătoria lui Howard,care și-a pierdut unicul copil si care se va confrunta pe parcurs cu cele trei entități pe care le detestă: Timpul, Iubirea și Moartea. Un film despre încercările vieții, despre durere si speranță, despre Viață și Moarte, despre Iubire și Timp.
Vă așteptăm pe 14 noiembrie, la ora 19.00, în sala Juventus a Colegiului Sfântul Nicolae, să-l însoțiți pe Howard în călătoria lui de a afla despre „frumusețea ascunsă" a vieții.

„Cum este cu putință să credem?” Invitat: Părintele Constantin Necula

6 Noiembrie 2019, în Colegiu, Cultural, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Vă așteptăm pe data 15 noiembrie 2019, începând cu ora 18.32, la o super-conferință intitulată „Cum este cu putință să credem?” cu invitatul nostru special: Părintele Constantin Necula.
Evenimentul va avea un scop caritabil, toate fondurile strânse fiind direcționate către Fundația Mihai Neșu.
Prin susținerea dumneavoastră copiii cu dizabilități între 2-14 ani vor deveni și mai puternici în realizarea propriilor visuri!

Locație: Centrul de Evenimente „Agora”.

Un nou început de an academic în comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de Masteratul de Misiune și Slujire Pastorală

În seara zilei de 7 octombrie 2019, a avut loc la Palatul Culturii în sala Henri Coandă un nou formal ce a marcat deschiderea anului universitar 2019-2020.

Comunitatea Colegiului Sfântul Nicolae, alături de studenții Masteratului de Misiune și Slujire Pastorală s-au reîntâlnit conform tradiției într-un loc cu totul special, Sala Coandă din cadrul Palatului Culturii, bucurându-se de prezența părinților profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și colaboratori ai comunității noastre.

Întâlnire de formare a coordonatorilor din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae

În perioada 7-10 august 2019, coordonatorii departamentelor existente (Liturgică, Misionară, Proiecte, Culturală, Administrativă, Imagine și Timp Liber) din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae s-au întâlnit în cadrul unei întâlniri de formare la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Mentorii și facilitatorii acestei întâlniri au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, și domnul Ionuț Bursuc, coordonator și partener în cadrul proiectelor ce au la bază accesarea fondurilor europene pe diferite platforme din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.