Question Mark

Question Mark - Invitat: Pr. Lect. Dr. Paul-Cezar Hârlăoanu

31 Martie 2017, în Comisii, Noutăți

Săptămâna aceasta în cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași l-am avut alături pe Pr. Lect. Dr. Paul-Cezar Hârlăoanu, slujitor la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Iași și lector la catedra de Teologie Biblică a Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din același oraș.

Question Mark - Invitat: Pr.Prof.Dr. Viorel Sava

14 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Video

Săptămâna aceasta în cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași l-am avut alături pe Pr. Prof. Dr. Viorel Sava, titular la catedra de „Teologie Liturgică” în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, și fost decan al aceleiași instituții.  Sfinția sa predă cursuri de Liturgică și în cadrul Facultații de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” din Bucuresti și a conferențiat la Facultatea de Teologie „Sf.

Question Mark - Invitat: Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu

6 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

În cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași, l-am avut săptămâna aceasta invitat pe Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu, prodecan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și titular la catedra de „Spiritualitate Ortodoxă - Ascetică și Mistică” în cadrul aceleiași instituții. Acesta a răspuns la multe întrebări de actualitate precum:

1. De ce este importantă spiritualitatea în viața creștină?

2. Care este diferenţa dintre „a fi religios” şi „a fi spiritual”?

Question Mark - Invitat: Prof. Lect. Dr. Constantin Iulian-Damian

28 Februarie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

Redacția „Alpha” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași a inițiat proiectul intitulat „Question Mark” .Tinerețea este vârsta întrebărilor și a căutărilor, iar mulți tineri au nelămurii cu privire la ceea ce reprezintă activitatea Bisericii, a doctrinei și învățăturilor ei , și modul cum se raportează aceasta la societate.