Membrii Colegiului Sfântul Nicolae din Iași – pelerini în căutarea sfințeniei dătătoare de pace și bucurie lăuntrică

Cu binecuvântarea Părintelui Arhimandrit Hrisostom Rădășanu – consilier pe Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor și președintele Fundaţiei „Varlaam Mitropolitul”, în după-amiaza zilei de miercuri, 10 aprilie, membrii Comisiei Liturgice din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași, au mers într-un pelerinaj la Mănăstirea Hadâmbu, din Județul Iași. Aceștia, ajunși acolo, au participat la Denia Canonului celui Mare a Sfântului Andrei Criteanul, ce s-a săvârștit în cadrul obștii monahale sub protia Părintelui Stareț Nicodim Gheorghiţă.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.

CSN-iștii campioni la fotbal !

18 Noiembrie 2016, în Colegiu, Timp liber, Noutăți

Miercuri, 16 noiembrie, Comisia „Timp Liber” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași a organizat pentru membrii săi  un Campionat de Fotbal. Acesta a avut loc la Baza sportivă din Metalurgie. Au participat trei echipe a câte cinci jucători, căpitanii fiind reprezentați de către: Gîlcă Mădălin, Anuța Tony și Jipa Iustin. Echipa care s-a impus și a câștigat campionatul a aparținut lui Mădălin Gîlcă, victoria lor fiind premiată printr-o medalie și o diplomă.

Campionat de Șah în cadrul Colegiului

22 Mai 2016, în Timp liber, Noutăți

Luni 16 mai, în Sala Festivă din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași, s-a desfășurat Campionatul de Șah pentru studenți. Concursul aflându-se la prima ediție. Campionatul de Șah a fost organizat de către Constantin Vacarciuc, membru al Comisiei Timp Liber. Acesta s-a desfășurat în șapte runde, iar câștigătorii sunt: Locul al III-lea Maftei Andrei, Locul al II-lea Focșa Mihai și Locul I a fost câștigat de către Axinte Iulian.

Cazac Amfian – membru al Redacției Alpha

Campionat de Șah în cadrul Colegiului