Seară de poezie și cânt pascal ,,Hristos a înviat! Bucuria noastră!”

20 Mai 2016, în Colegiu, Cultural, Misionar, Noutăți

Ieri, 19 mai, în cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași s-a desfășurat „Seara de poezie și cânt pascal ,,Hristos a înviat! Bucuria noastră!”. Corul Aleph al Colegiului, coordonat de către părintele diacon Alexandru Grigoraș împreună cu alți membrii ai comunității noastre i-au încântat pe cei prezenți, fiecare prin talentul lui: unii cu vocea, care îți înalță cugetul la cele spirituale, iar alții cu versurile rostite din inimă. Au fost interpretate cântări specifice acestei perioade post-pascale, îmbinate cu versuri de poezie religioasă. A fost o seară de bucurie duhovnicească și de reamintire a Învierii Domnului, act care și peste milenii de la înfăptuire nu încetează să dea viață veșnică, să schimbe vieți și să încălzească inimi. Mulțumim Comisiei Culturale, mai ales părintelui Hrisostom Rădășanu și părintelui Alexandru Grigoraș, și nu în ultimul rând celor doi membrii CSN-iști care au ajutat la înfăptuirea acestei frumoase seri, Marius Elisei și Cristi Hurjui.

Hristos a înviat! Bucuria noastră”!

Vladimir Cârlan - Coordonator al Redacției Alpha din cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae”, Iași