Containere noi pentru colectarea selectivă a deșeurilor au ajuns la CSN!

15 Iunie 2015, în , Colegiu, Noutăți, Proiecte

Suntem bucuroși să introducem rezidenților Colegiului Sfântul Nicolae și mai multe opțiuni de reciclare.

Noile containere de reciclare pentru hârtie / carton și plastic se află in spatele Colegiului (vezi imaginea de mai jos).

Vă rugăm să vă asigurați că aruncați deșeurile în containerele speciale.

În containerul GALBEN se depozitează deșeurile de ambalaje din plastic:

• ​​Recipiente de plastic pentru băuturi (PET) și cele ale produselor lactate
  • Recipientele produselor cosmetice și detergenților
  • Caserole de plastic și polistiren, farfurii de plastic și pungi de plastic
  • Pungi și folii de plastic folosite ca ambalaje
  • Dopuri metalice
  • Cutii de metal și alte recipiente metalice
  • Doze și ambalaje din aluminiu

Ambalajele din plastic – deşi nu există date concrete în acest sens, estimările spun că descompunerea plasticului poate dura sute şi chiar mii de ani. Dacă aruncăm un recipient din plastic la întâmplare, putem fi siguri că va fi găsit şi la multe generaţii după noi.

Deşeurile din plastic devin pe zi ce trece tot mai numeroase şi reprezintă în medie aproximativ 10% din totalul de reziduuri colectate din gospodării.

În prezent, există aproximativ 40 de tipuri de plastic, fiecare cu o compoziţie chimică şi proprietăţi diferite.

În containerul ALBASTRU se depozitează deșeurile de ambalaje din hârtie și carton:

• Ambalaje din hârtie de la alimente
  • Ambalaje din carton de la alimente (lapte, suc, bomboane etc.)
  • Pungi de hârtie
  • Cutii și ambalaje din carton simplu sau ondulat
  • Hârtie de scris, hârtie de ambalat
  • Ziare și reviste
  • Cărți și caiete

Ambalajele din hârtie carton sunt obținute din celuloză, reciclarea lor salvând milioane de copaci anual. Fibra celulozică se deteriorează după 4 cicluri de reciclare deci prin colectare selectivă se poate introduce același material în circuitul economic de 4-5 ori!

Ambalajul din carton utilizat pentru lapte și suc este un ambalaj compozit fabricat din hârtie-carton de cea mai bună calitate, conținând folii protectoare din aluminiu și material plastic. Luand în considerare calitatea excepțională a fibrei celulozice din care sunt fabricate aceste ambalaje, colectarea selectivă și reciclarea lor fiind deosebit de importantă.

Este nevoie de un copac de 15 ani pentru a produce 700 de pungi de hârtie.

Fiecare tonă de hârtie reciclată poate salva 17 copaci.

Greenopolis – ajută-ne să îl construim!